Viga asukoha määramisel:
Sorteerimine:

 
 

Ajapaiga uudiskiri 26.10.2015: 

  • Digari postkaardid

  • Ajapaiga kärajad homme

  • Ajapaik on EV100 kingitus

 
 

Head ajapaikajad, olete Ajapaigas kaardile märkinud kokku rohkem kui 12 000 ajaloolist pilti, aga nüüdseks on Ajapaigas juba üle

21 000 ajaloolise vaate...

Millal Sa viimati Ajapaigas mõne pildi kaardile märkisid?

 
 
 

Johannes Grünthali kirjastatud Vormsi postkaart Rahvusraamatukogust (nlib-digar:68927)

 
 

Rahvusraamatukogu ajaloolised postkaardid

Suurem osa Ajapaigas olevatest piltidest pärineb Eesti muuseumide kogudest, need on Ajapaika jõudnud muuseumiportaali muis.ee kaudu. Mõned albumid on rahvusarhiivi fotodega (loe Rahvusarhiivi blogist). Aga nüüd on võimalik Ajapaika lisada ka rahvusraamatukogu ajalooliste postkaartide kogust pärinevat rohkem kui 7000 Eestimaa vaadet. Sellest kogust peaaegu kõik postkaardid on vaatepostkaardid ning sobivad Ajapaika väga hästi, ka kohad on tuvastatud ja pealkirjas või märksõnades mainitud, nii et otsida on lihtne, samuti on kujutised korraliku kvaliteediga, mis võimaldab täisekraanvaates detaile uurida. Pildid ei ole aga veel Ajapaigas, vaid need tuleb Ajapaiga kuraatori kaudu lisada kas mõnda olemasolevasse või uude albumisse.

 
 

Kuraatoris on esimene “Otsingu” vaade, kus saab pilte otsida (kas Muisist või Digarist või mõlemast korraga) ja sobivad pildid välja valida, mis jõuavad järgmisse “Valitud piltide” vaatesse, kus näeb pilte suuremalt koos kirjeldusega. Valiku vaates saab negatiivkujutisi positiivi, peegelpildis või vale nurga all kujutisi õigeks keerata. Kui valik paigas, saabki pildid Ajapaika edasi saata.

Nii et “palume lauda”, rahvusraamatukogu postkaardid ootavad!

 

Kaardista ise või kinnita teiste tehtud pakkumiste õigsust

Juba mõnda aega näitame Ajapaigas pildi kõrval väikest kaardiakent, kus on võimalik pildile märgitud asukoha õigsust kinnitada (pöidla ikoonile klõpsates) või siis asukohta korrigeerida (pliiatsist). Kui näed, et on õige koht, siis tasub alati üle kinnitada, nii saavad andmed usaldusväärsemaks. Aga, nagu juba eespool mainitud, on Ajapaigas tekkinud olukord, kus väga paljudele piltidele ei ole veel asukohta üldse pakutud, sealhulgas on ka n-ö lihtsaid pilte, mis sellegipoolest vajavad külge pildi tegemise koha ja vaate suuna infot.

Lisaks piltide Ajapaika kureerimisele ja asukohamärgendamisele saab pilte Ajapaigas ka kommenteerida (milleks küll on vaja FB-kontot) ning uuendusena lemmikuteks märkida. Oma lemmikud leiab kiiresti menüüst, aga lisaks on huvitav näha, millised pildid on teistest populaarsemad. Nädala eest läks tõeliselt viraalseks üks pilt Orlovi lossi treppidest, mis möödunud sajandil mereni ulatusid.

 

Ajapaik ja Sift.pics hauduvad Digixis,

27. oktoobril peame kärajaid

Oktoobri algusest oleme Ajapaiga kaheliikmelise meeskonnaga (koosseisus Vahur Puik ja Lauri Elias) ennast sisse seadnud uues digitaalse loovmeedia inkubaatoris Digix Tallinna Ülikooli Nova (ehk BFMi) majas. Lisaks Ajapaigale arendame edasi ka Ajapaiga sõsarrakendust Sift.pics, mille esitasime kevadel Soomes toimunud kultuuripärandi taaskasutuskonkursile Hack4.fi – hack your heritage (ja saime 2. koha). Lisaks Sift.picsi android-rakendusele on sügisel valminud ka Sift.picsi veebirakendus. Siftis on kokku juba 8 albumit, millest üks Helsingi Linnamuuseumi, üks Briti Raamatukogu ja ülejäänud kuus Eesti Rahva Muuseumi fotokogu materjaliga.

Kui piltide kaardistamiseks on vaja pildil kujutatud koht ära tunda, siis Siftis kategoriseerimiseks ei pea piltide kohta midagi rohkemat teadma, kui pildil näha on. Igaüks suudab otsustada, kas pilt on sise- või välisvõte, kas pildil on üks või rohkem inimesi jne. Aga selliseid tähistusi piltidel muuseumikogudes küljes ei ole, kui oleks, teeks see piltide sorteerimist-otsimist jällegi natuke lihtsamaks. Sift.pics annab ajendi ilma midagi konkreetset otsimata sirvida läbi väga ägedat ajaloolist fotomaterjali.

 
 
 
 
 
 

Juba homme, teisipäeval 27. oktoobril kell 17.45 korraldame Digixis Ajapaiga kärajad.

Igaüks, kes tahab Ajapaiga senitehtust ja plaanidest paremat ülevaadet saada ning, veelgi enam, ise kaasa rääkida, on teretulnud! Andke ainult oma tulekust FB-sündmuse juures või meilitsi teada, oskame arvestada. See info on küll hiline, aga kärajaid tuleb kindlasti veel. Jooksvalt arutame Ajapaiga üle Ajapaiklejate FB-grupis, millega on kõik liituma oodatud.

 
 
 

EV100 kingitus ja millist abi me vajame

Ajapaik on talguplatvorm, mille abil saame üheskoos korrastada meie avalikes kollektsioonides hoiul olevat fotomaterjali geograafiliselt, nii et kui märgid mõne endale tuttava koha pildi kaardile, siis muutub see kellegi jaoks, kes seda kohta ei tunne, samuti kaardilt leitavaks. Seega ootame kõiki appi Ajapaika oma teadmistega panustama: pilte välja otsima, kaardile märkima ja seejärel ka üle pildistama. Tulemuseks on parem ülevaade eesti fotopärandist ning ka sellest, kuidas Eesti on aastate jooksul muutunud. Kevadel lisasime Ajapaiga EV100 kingituste hulka, sest üheskoos tehtud töö oleks kingituseks meile kõigile. Olge head, märkige endid ka EV100 platvormil Ajapaiga kaasalööjateks, see toetus kulub meile ära.

 
 

Ajapaiga arendust on rahaliselt toetanud Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium ning haridus- ja teadusministeerium (täpsem ülevaade), senine rahastus on peagi lõppemas ning hetkel puudub kindlus edasise osas (meie augustis kultuurkapitalile esitatud taotlus lükati edasi järgmisse novembrikuisesse vooru). Seega, Ajapaiga arenduse jätkamiseks on väga teretulnud ka rahalised annetused MTÜ-le Eesti Fotopärand, aga ka igasugu muud sorti abi (nõu) on oodatud. Nt venekeelne kasutajaliides vajab tõlkimist.

 

Ülepildistamine ja Ajapaiga android-rakendus

Kui kaardile on märgitud üle 12 tuhande foto, siis hoopis vähem on ajalooliste piltide ülepildistusi ehk refotosid, mis kordavad ajaloolist vaadet tänasel päeval, et tekiks enne ja nüüd võrdlusvõimalus. Seni on refotosid vaid natuke rohkem kui 1400 vanal fotol.

Ülepildistamise lihtsustamiseks on mõeldud Ajapaiga mobiilirakendus, mis asetab ajaloolise pildi poolläbipaistvalt nutiseadme kaamerapildi peale, et vana ja kaasaegse kohakuti asetamine oleks võimalikult lihtne. Meie Androidi-rakenduse uuendamine ei ole kulgenud nii ladusalt, kui lootnud oleksime, seega, kui keegi tahaks just selles osas abikäe osutada, oleksime väga tänulikud.

 
 
 

Lõpetuseks: ajalooliste vaadete kiht Delfi kaardil

Hiljuti lisasime koostöös kaardifirmaga Regio Delfi kaardile ajalooliste vaadete kihi, kus näeb samuti Ajapaigas kaardistatud pilte.

 
 
 
 

Ajapaik

MTÜ Eesti Fotopärand

Ravi 9-11, 10138 Tallinn

info@ajapaik.ee

 

Ajapaik Facebookis

Ajapaiklejate FB-grupp